האם אתם מעוניינים ללמוד בסין? אתם חושבים איפה כדאי? אם כן (וגם אם לא) אתם מוזמנים לקרוא את הפוסט הבא…

מזל טוב! קיבלתם החלטה ללמוד סינית מנדרינית בסין, אתם עומדים להיכנס לאחת ההרפתקאות הגדולות של חייכם, הרפתקה שתרחיב את האופקים שלכם ותשנה את האופן שבו אתם מתייחסים לאתגרים. השאלה עכשיו היא: מאיזו עיר תעדיפו להתקשר הביתה בחודשים הקרובים? רוב הזרים יתלבטו בין בייג’ינג ושאנגחאי, אבל הפעם, כדי להגדיל את טווח האפשרויות שלכם וכדי להקשות עליכם עוד יותר לבחור, אנחנו נתמקד גם בעיר נוספת – צ’נגדה (לא, לא צ’נגדו).

מידע כללי:


בייג’ינג (http://www.livethelanguage.cn/learn-chinese-beijing/)

ממוקמת בגבעות המתגלגלות בצפון מזרח המדינה, לבירת סין יש אוכלוסיה של מעל 19 מיליון תושבים אשר הולכת וגדלה בקצב מסחרר. עיר זו היא לא רק המרכז הפוליטי והתרבותי של סין, אלא גם של התרבות שלה, המדיה והטכנולוגיה.

שאנגחאי (http://www.livethelanguage.cn/learn-chinese-in-shanghai/)

עיר זו נמצאת במישור החוף המזרחי של סין והינה העיר הגדולה והמאוכלסת ביותר בסין עם 23 מיליון תושבים. תודות לחיבור לאוקיינוס, היא הפכה לעיר מסחר גדולה והתפתחה בתור מרכז הסחר הפיננסי של סין.

שאנגחאי

צ’נגדה(http://www.livethelanguage.cn/learn-chinese-in-china/)

צ’נגדה ממוקמת במחוז חהביי, צפונית מזרחית לבייג’ינג. היא מוכרת בזכות התרבות וההיסטוריה העשירות שלה: איזור הנופש ההררי שלה (גן אימפריאלי רחב ידיים וארמון שבעבר שימש את הקיסרים של שושלת צ’ינג) ושמונת הארמונות החיצוניים הוכרו באופן רשמי כאתרי מורשת עולמיים על ידי אונסקו בשנת 1994. כלכלת העיר בצמיחה מתמדת והיא מונה קצת יותר מחצי מיליון תושבים.

אורחות חיים


בייג’ינג

עיר זו שרויה במאבק נצחי בין המודרניזציה לבין המסורת: הדורות הוותיקים נאחזים בחוזקה בסגנון החיים הפשוט מרצון שלהם, שריד לעידן הקומוניזם, בעוד חברי הדור הצעיר משלמים חשבונות באמצעות סמארטפונים ומתניידים ברחבי העיר על קורקינטים עתידניים. הניגודיות מורגשת אף יותר במבנה העיר עצמה, כאשר ישן וחדש נפגשים בעיקר בסמטאות וברחובות הצרים המסורתיים שלה אשר ניצבים לצד מרכזים מסחריים ובנייני משרדים נוצצים וחדשניים.

שאנגחאי

לעיר זו יש נשמה קוסמופוליטית וסגנון חיים הדוניסטי. תושבי שאנגחאי גאים מאוד בהתפתחות המהירה שלהם: בתוך פחות ממאה, העיר הפכה מכפר דייגים לעיר בינלאומית מודרנית בעלת קו רקיע משתנה תמידית ואשר בה מזרח ומערב מתקיימים זה לצד זה בצורה מסקרנת. כל זאת ועוד הופך את שאנגחאי למרכז מסחרי, עסקי ואופנתי וכן גם לכר פורה לרעיונות חדשניים בסין כולה.

צ’נגדה

עיר זו, אשר יחסית לאחרות היא קטנה, פחות מוכרת לרוב הזרים, בעיקר משום שרבים עושים את הטעות הנפוצה ונוטים לחשוב שזו אותה עיר כמו צ’נגדו. אך למעשה, זהו יעד שבו ניתן לחוות את התרבות הסינית האותנטית כמו גם להנות מאתרי תרבות בזמן שמטיילים בחוץ. בעיר אין השפעה מערבית גדולה ולכן היא מקום של רוגע ושלווה, אין מרכז בילוי המורכב מרחובות של פאבים, אלא יש הרבה ברים ומועדונים מקומיים שיכולים להוות אטרקציה מדהימה לזר שמחפש בילוי בעיר.

צ'נגדה


ההקשר הסיני


בייג’ינג

השפה הלאומית הרשמית בסין היא מנדרינית, אשר נחשבת בסין וטייוואן כשפה הרשמית של הממשל. מקובל לחשוב שתושבי בייג’ינג מדברים בגרסה סטנדרטית יותר של השפה (“כמו בספרים”), בזמן שבפועל, ברחבי הבירה, התושבים משתמשים הרבה פעמים בדיאלקט משלהם לתקשורת היומיומית. ישנו דיאלקט שקרוב למנדרינית הסטנדרטית – האנשים שמשתמשים בו לרוב גרים באיזורים בעיר שקרובים לאוניברסיטאות, למוסדות חינוך ולגופים ממשלתיים. לעומת זאת, לאנשים אחרים, שמתגוררים באיזורים מסורתיים יותר שנקראים חו-טונג, יש לרוב מבטא בייג’ינאי חזק שיכול להישמע מחוספס וקשה להבנה על ידי אנשים מבחוץ. השוני המובהק של המבטא הבייג’ינאי הוא התוספת של “אר” (er) או “ר” (r) בסיום מילים מסוימות – (儿话 Erhua) .

שאנגחאי

הדור הצעיר ואנשי העסקים מדברים סינית מנדרינית רגילה (באיזור פאדונג) בשילוב של אנגלית ואפילו קצת צרפתית (תודות למערכת יחסים ארוכת טווח בין צרפת לשאנגחאי). יחד עם זאת, השפה המסורתית של שאנגחאי היא סינית שאנגחאית, שהיא דיאלקט של סינית וו (Wu). אוצר המילים של הסינית השאנגחאית הוא עשיר, ההגייה היא בעיקר גרונית והיא לא ממש מובנת לדוברי דיאלקטים אחרים של השפה הסינית.

על אף שמאז שנות החמישים של המאה העשרים, הממשלה המרכזית יצאה בקמפיין של איחוד המדינה בשפה מנדרינית סטנדרטית, הסינית השאנגחאית הפכה לשפת קוד של מקומיים כדי להגדיר את עצמם חברתית ולקבל את העסקאות הטובות ביותר באיזור זה.

צ’נגדה

הסינית המנדרינית של צ’נגדה נחשבת לדיאלקט הטהור ביותר בכל סין, זאת בזכות הקשר הישיר למשפחת הקיסרות. צ’נגדה היא בירת הקיץ של שושלת סין האחרונה, וכך, הרבה מתושביה הם צאצאים ישירים של השלטון הקיסרי האחרון. לכן, ברחבי העיר מדברים סינית מנדרינית סטנדרטית והיא בעלת ההגייה הברורה ביותר.

ארוחה בסין


המסקנות

קביעת מטרות וסדר עדיפויות היא אמצעי מצויין להעניק לעצמך דרך ומוטיבציה, ועל ידי כך גם לקבל החלטה היכן ללמוד סינית בסין. התמקדו במטרות ובסדרי העדיפויות שלכם וזאת משום שתמיד תהיו חשופים לתרבות שנות, שפה שונה, ובעיקר רמת חיים שונה. לא משנה באיזו עיר תבחרו, זכרו לשמור על ראש פתוח ולנצל את כל ההזדמנויות על מנת לזכות בחוויה של פעם בחיים.