לאחרונה, חבר טוב כתב מאמר על דברים שלאנשים זרים נמאס לשמוע בסין. רוצים לנחש מה היה מספר אחד?

nǐ zhōngwén zhēn hǎo!
你中文真好!
הסינית שלך ממש טובה!

למען האמת, קשה לא להיות מופתע, אך לפי המאמר, מספיק שאדם זר אומר “你好(nǐhǎo)” – שלום – והסינים יגידו לו שהסינית שלו טובה, מה שגורם לזה להישמע לא רציני.
זה מוביל אותי לשיחה עם חבר סיני שאמר שיש גם דברים שלסינים נמאס לשמוע מזרים, בואו נדבר על זה:
1. (אתה סיני), אתה בטח טוב ב…
nǐ huì gōngfu ba?
你会功夫吧?
אתה יודע קונג-פו, נכון?

nǐ huì dǎ pīngpāngqiú ma?
你会打乒乓球吗?
אתה יודע לשחק פינג-פונג, נכון?

nǐ shùxué hěn hǎo ba.
你数学很好吧。
אתה בטח טוב במתמטיקה.

אז לא, ממש לא. הסרטים של הוליווד לא רק מציגים אמריקה מזויפת, אלא הורסים גם תרבויות של מדינות אחרות. גם בסין, קונג-פו היא אמנות מסתורית, יש אנשים שמתאמנים ושולטים בה, אך הם מעטים. עדיף לא לבקש מסינים לבצע קונג-פו או את ריקוד המניפה.

סינית

2. האם אתה אוכל בשר כלב? איפה אפשר לאכול בשר כלב?
nǐ chī gǒuròu ma?
你吃狗肉吗?

nǎli kěyǐ chī dào gǒuròu?
哪里可以吃到狗肉?

זה נכון שישנם כמה אנשים שאוכלים בשר כלב או דברים מוזרים אחרים כמו חרקים. אבל זה תלוי איפה אתה גר. להרבה סינים יש גם כלבים בתור חיות מחמד וברור שהם לא אוכלים אותם. בערים כמו בייג’ינג ושאנגחאי בקושי אפשר למצוא מסעדה שמוכרת בשר כלבים.

3. איך אתה לומד אנגלית?
nǐ zěnme xué yīng yǔ de?
你怎么学英语的?

למה אתה לומד אנגלית?
nǐ wèishénme yào xué yīngyǔ?
你为什么要学英语?

השאלה הזו מגיעה לרוב מאמריקאים. כנראה בגלל שבארצות הברית לימודי שפה שנייה הם לא כל כך נפוצים. למעשה, במזרח אסיה, כמו בישראל, יש שיעורי אנגלית חובה בבית הספר. מתחילים בבית ספר יסודי וצריך להגיע לרמה מסויימת על מנת להתקבל לאוניברסיטה. לכן, גם אם אתה אוהב את זה וגם אם לא, אתה חייב ללמוד אנגלית בסין, ממש כמו שישראלים חייבים ללמוד מתמטיקה.

4. שאלות על מדיניות הילד-האחד (מדיניות תכנון הילודה בסין).
nǐ xiǎng yào xiōng dì jiě mèi ma?
你想要兄弟姐妹吗?
האם אתה רוצה אחים או אחיות?

rúguǒ huái le shuāng bāo tāi, zhèngfǔ huì bàozǒu yī gè ma?
如果怀了双胞胎,政府会抱走一个吗?
אם נולדים לך תאומים, האם הממשלה לוקחת לך אחד מהם?

זה נכון שמדיניות הילד האחד היא מוזרה ומסקרנת, אך לסינים נמאס לענות על זה את אותן תשובות שוב ושוב. רוב הסינים רגילים למשפחות בעלות ילד אחד. כמובן שבתור מדיניות יש אנשים שבעד זה ויש אנשים שנגד זה. אבל זה לא מוזר או חשוב מדי בחיי היומיום. אגב, אם נולדים לך תאומים, שניהם יישארו אצלך, אף אחד לא ייקח אחד מהם. חוץ מזה, המדיניות הזו בוטלה לאחרונה וכיום לסינים יכולים להיות שני ילדים.

יש עוד משפטים שסינים תמיד שומעים מהחברים הזרים שלהם, אבל לדעתי מה שחשוב זה שכולנו צריכים להיפטר מההכללות. לא כל הישראלים אוכלים רק חומוס ממש כמו שלא כל הסינים אוכלים בשר כלבים. כולנו חיים באותו העולם.

 Korea_CG_Art_design_one_world