כמו במדינות אחרות, גם בסין אנשים אוהבים לאכול ביצים. אם אתם מעוניינים להזמין ארוחת בוקר עם ביצים, בואו ללמוד כיצד להזמין את כל סוגי הביצים – ביצת עין, עין הפוכה, ביצה מקושקשת, חביתה ועוד…

ביצים בסין

ביצת עין –荷包蛋(hé bāo dàn)

荷包(hé bāo) הוא פריט קטן אשר היה נפוץ מאוד בסין העתיקה. אנשים הלכו איתו בתור קישוט ושמו בתוכו דברים קטנים כמו מטבעות. הוא נראה כך:

ארנק סיני עתיק

מכאן משמעות השם -荷包蛋(hé bāo dàn) – נראה כמו  荷包(hé bāo)- זה יותר מתייחס לצורה העגולה של זה, ולא עין כמו אצלנו.

ביצת עין הפוכה –单面煎蛋(dān miàn jiān dàn)

单面(dān miàn) – צד אחד, 煎蛋(jiān dàn) – אומלט

בעברית, ביצת עין וביצת עין הפוכה נחשבות לשתי צורות הכנה דומות, בניגוד לשפה האנגלית שם ביצת עין נקראת Fried Egg ואילו ביצת עין הפוכה נקראת Sunny Side Up. כך גם בסין, ביצת עין, ועין הפוכה הן די דומות, הסינים לא ממש מחשיבים אותן בתור צורות הכנה שונות.

ביצת עין

ביצה מקושקשת –炒蛋(chǎo dàn)

炒(chǎo) – טיגון-בישול (Stir-Fry). סינים אוהבים ביצה מקושקשת, אבל לא אוכלים אותה לארוחת הבוקר, קשה למצוא בסין ביצה מקושקשת בבוקר.

ביצה עלומה –水波蛋(shuǐ bō dàn)

水波(shuǐ bō) – גל מים. אין ממש ביצה עלומה בתפריט הסיני, אלא סוג אחר שמאוד דומה לביצה עלומה והוא פופלארי מאוד. סוג זה נקרא水潽蛋(shuǐ pū dàn). ההבדל היחיד הוא שאוכלים את זה עם מים.

ביצה עלומה

ביצה קשה –白煮蛋(bái zhǔ dàn)

白 – לבן, במקרה זה המשמעות היא יותר “רגיל”.煮 – להרתיח. זה למעשה שם רגיל ופשוט למאכל רגיל ופשוט. הרבה סינים לא אוהבים ביצה קשה בכלל.

אגב, אם אתם מעוניינים בביצה רכה, תבקשו溏心蛋(táng xīn dàn) .

ביצי בנדיקט וביצי פלורנטין

סוגי ביצים אלה לא קיימים בכלל בסין. לכן אין להם שם סיני ואפילו אל תנסו להזמין ביצים כאלו במסעדה סינית.

חביתה –(dàn bǐng)

האם יש חביתה בסין? לא בדיוק, אבל אפשר לומר ש蛋饼 די דומה לחביתה, מילולית זו עוגת ביצים. בקיצור, אתם מוזמנים לנסות את זה אבל אל תצפו לחביתה קלאסית.

חביתה

ביצי תה –茶叶蛋(chá yè dàn)

茶叶(chá yè) – עלה תה. טוב, השם פה הוא די מובן מאליו. מבשלים את הביצה עם עלי תה. זה מממממש טעים. זו הביצה מספר אחת בכל ארוחות הבוקר הסיניות וניתן למצוא אותה בכל מקום. תחשבו על צבע של ביצה מתוך סיר חמין…

ביצי תה

  • האם ניסיתם茶叶蛋 בעבר?
  • מה סוג הביצה האהוב עליכם לארוחת הבוקר?
  • האם אתם יודעים איך לומר חלמון וחלבון?