כפי שידוע לכולנו, סינים משתמשים בסימניות לטובת השפה הכתובה שלהם. זה די שונה מרוב השפות האחרות וזה גם הפך לאחד המכשולים שמקשים על מערביים ללמוד סינית. הרבה בכלל לא מתחילים ללמוד את השפה כי הם חושבים שהם לא יוכלו לשלוט בה, וחלק (בעיקר האמיצים שבהם) מחליטים ללמוד לדבר בלבד.
כל מורה לסינית נתקל תמיד בשאלה הבאה: האם כדאי ללמוד את הסימניות?
היום נדבר על לימוד הסימניות הסיניות, אני מקווה שזה יעזור לכם לגבש החלטה:

האם כדאי לי ללמוד את הסימניות הסיניות?
כדי לענות על שאלה זו, צריך לשאול את עצמך מהי המטרה שלך.
1. אם המטרה היא לטווח קצר, לדוגמא טיול או לברך לשלום את השותף לעסקים הסיני שלך, אז התשובה היא “לא”. לשם כך צריך רק כמה ביטויים בסיסיים, זה פשוט לא שווה את זה.
2. למטרה ארוכת טווח, למשל שליטה בשפה או בכדי לעבור את מבחן ה HSK, אז התשובה היא “כן”. אתם בטח חושבים שלא צריך לשלוט בשפה ב-100% אם אתם רק מתכננים לבלות שנה או שנתיים בסין וללמוד שם משהו- האם במקרה כזה צריכים ללמוד את הסימניות? התשובה היא עדיין “כן”. למרות מה שאתם חושבים זה דווקא יעשה את למידת הסינית שלכם קלה יותר ויותר ולא הפוך, כמה סיבות לכך הן:
• אי אפשר להסתדר בסין בלי לדעת לקרוא סימניות. למרות שכולם שם לומדים גם פיניין, רק לעיתים רחוקות רואים שלטים שכתובים בפיניין בסין. אי אפשר אפילו לזהות שלט בלי לדעת לקרוא סימניות.
street-signs-shanghai-china
• הסינית המדוברת היא יותר מבלבלת למי שלא מכיר את הסימניות, לדוגמה:
致癌(zhì’ái) וגם治癌(zhì’ái) כתובות בדיוק באותה צורה בפיניין, אך המשמעות של אחת היא “לגרום לסרטן” בעוד המשמעות של השנייה היא “לטפל בסרטן”. ככל שאוצר המילים שלכם גדל, כך תתקלו ביותר בעיות מהסוג הזה.
• למי שלומד סימניות יהיה יותר קל להבין מילים חדשות. מילים סיניות בנויות מסימניות, אם יודעים את הסימניות, יכולים לנחש את המשמעות של מילים חדשות. לדוגמא, אם מכירים את הסימניות “车chē” (רכב) וגם את “马mǎ” (סוס), אז אפשר לנחש שהמשמעות של
“马车(mǎchē)” היא “כרכרה”. אם יודעים רק פיניין אז ישנן 6 סימניות שכותבים אותן ” mǎ”, ויהיה קשה לנחש לאיזו מהן הכוונה. לכן, עדיף ללמוד סימניות כבר מהתחלה.


איך כדאי לי ללמוד את הסימניות הסיניות?

כתיבת סימניות דומה לציור של תמונה. אפילו לילדים סינים נדרשות מספר שנים עד שהם שולטים בזה.
אתם אולי תוהים “איך אוכל לשלוט בזה?”, אל חשש – יש לנו רשימת טיפים ממש כאן:
1. לימדו קודם כל את החוקים והקווים לכתיבה ביד. למרות שיש אלפי סימניות, יש רק 8-40 (תלוי איך סופרים) קווים שבהם משתמשים לכתוב את הסימניות האלו, והסדר הוא לפי חוקיות מסויימת. לדוגמא, תמיד כותבים משמאל לימין, מלמעלה למטה ומהחוצה פנימה.
2. לימדו שורשים ורכיבים. יחד עם הקווים, השורשים והרכיבים יכולים מאוד לעזור. לדוגמא, השורש “氵” (שלוש טיפות מים) מוצג תמיד בצד שמאל של הסימניה ומרמז שהסימניה קשורה איכשהו למים. אם אתה לומד סימניה חדשה שיש בה את השורש הזה, אפשר לשנן “החלק השמאלי הוא שלוש טיפות מים”.
3. זיהוי סימניות הוא קל וחשוב הרבה יותר מכתיבה. יש לכך שתי סיבות:
א. לפני שלומדים לכתוב, לומדים לקרוא. זה אותו העיקרון גם בלימוד השפה.
ב. אתה יכול להקליד סימניות אם אתה יכול לזהות אותן, כמו כאן:
type_characters
אתה רק צריך לבחור איזו אתה רוצה. כיום אפילו סינים מקלידים סימניות יותר משהם כותבים אותן, זה חוסך המון זמן ואנרגיה.

מובן שכתיבת סימניות ביד מאוד עוזרת כדי לזכור כיצד נראות הסימניות, לכן עדיין כדאי להשתמש בדף ועיפרון. אבל, החלק הבעייתי הוא שללא עזרה של מורה לסינית, לא תוכל לדעת האם כתבת את הסימניה בצורה נכונה או לא. וכאן כלים כמו Skritter ו”פשוט סינית” נכנסים לתמונה ועוזרים לך למקצע את יכולות הכתיבה שלך.