פוסט אורח מאת: קלואי לינדמן

אין ספק שהתחושות לגבי הסימניות הסיניות הן מעורבות. מצד אחד, קשה ללמוד אותן כי הן לא פונטיות ולפעמים נראה שהן אקראיות לחלוטין. מצד שני, הן ממש מגניבות! על מנת לתת לכם מושג על איך הגענו למצב של הסימניות היום, הנה קצת תמונות שמראות את האבולוציה של הסימניות הסיניות ואיך הן הגיעו למצבן היום.

סימניות סיניות על קיר

הכתב הסיני הקדום ביותר מתוארך לכתיבה על שריון של צבים ועצמות משושלת שאנג – לפני יותר מ-3,000 שנים! כמובן שהסימניות האלה הן לא כמו אלו שמאייתות שמות של מרכזי קניות באורות ניאון כיום, אבל הדמיון ביניהן הוא מדהים. בחלוף השנים, הסימניות התפתחו, כמה דוגמאות לכך ניתן לראות למטה. כמה מהסימניות נראות פתאום ממש הגיוניות כאשר אתם רואים את המקור שלהן .
אם אתם לא מכירים את הסימניות המוצגות למטה, האם אתם יכולים לנחש מה המשמעות שלהן? (תשובות מוצגות בתחתית המאמר)

נחשו את משמעות הסימניה הסינית

צורה אחת של סימניות בעת העתיקה נקראת  篆書 (zhuan4shu1), או “כתב חותמות”, הן עגולות ונמצאות על הסקאלה איפשהו בין הסימניות הראשונות לבין מערכת הסימניות של היום. אפילו שהן היו בשימוש לפני כ-2,000 שנים, אפשר להסתכל עליהן, אפילו היום, בתור כתיבה מסוגננת של הסימניות. בערים כמו שיאן, המפורסמות בזכות ההיסטוריה העתיקה שלהן, סוג הכתיבה הזה הוא נפוץ במיוחד ובשימוש על גבי בניינים מסוימים ושלטים שרוצים להוסיף להם ממד היסטורי.

סימניות סיניות zhuan shu

כנראה, השינוי המוכר ביותר בסימניות הוא גם העדכני ביותר: השינוי שהחל בשנות החמישים של המאה הקודמת מסינית מסורתית לסינית מודרנית, במסגרת מאמץ לשפר את ידיעת הקרוא וכתוב על ידי הפיכת השפה הכתובה לקלה יותר ללמידה. אף על פי שהסימניות המודרניות הן אלו הנפוצות יותר כיום ביבשת של סין, הרי שהסימניות המסורתיות עדיין בשימוש בהונג קונג, טאיוואן ומקאו.

סימניות סיניות מודרניות

אם כך, אפילו שהסימניות של היום נראות קשות ללמידה, הרי שהן קלות בהרבה מהגרסאות הקודמות שלהן. רק תחשבו על כל הטרחה שאתם חוסכים לעצמכם בכך שאתם לומדים סינית היום ולא לפני 3,000 שנה…

תשובות: ציפור, דג, מכונית (במקור כרכרה/עגלה הרתומה לסוסים)