חכם סיני אמר פעם (או שאולי לא, אבל על כל מקרה יש אמרה כזו בסין)
民以食为天 (mín yǐ shí wéi tiān) – אוכל הוא הצורך הבסיסי של האנשים, או אוכל הוא אלוהים בשביל האנשים. הסינים מרגישים שהם צריכים לאכול מאכלים שונים בעונות השונות כדי ליישר קו עם חוקי הטבע ועל מנת לשמור את הגוף בריא. לכן, לכל עונה חדשה שמתחילה יש כמה מאכלים מיוחדים.

באביב: 春卷 (chūnjuǎn)
סינים אוכלים 春卷 (chūnjuǎn) ביום של 立春 (lìchūn) – תחילת האביב. במטבח הסיני, ה”אגרולים” (Spring Rolls) הם רולים מתובלים ממולאים בכרוב וירקות אחרים מגולגלים בבצק דק בצורת גליל. האגרולים המטוגנים הם לרוב קטנים ופריכים, הם יכולים להיות מתוקים או מתובלים, המתובלים לרוב נעשים עם ירקות. לרוב, קודם מכינים את כל המנה ורק אז מטגנים אותה על מחבת או בשמן עמוק.

eggroll

ספרינג רולס לא מטוגנים (שנקראים לעיתים גם פנקייקים של אביב – Spring Pancakes) הם לרוב גדולים ומתובלים יותר. כמו כן, הם בדרך כלל יהיו ממולאים במרכיבים שעוד לא בושלו.

spring_roll

בקיץ: 立夏蛋 (lìxià dàn)
המשמעות של 立夏 (lìxià) היא “תחילת הקיץ” והמשמעות של蛋 (dàn) היא “ביצה”, לכן המשמעות של
立夏蛋 (lìxià dàn) היא “ביצה שסינים אוכלים בתחילת הקיץ”, או משהו כזה :-). לרוב זו היא ביצה מורתחת (יש כאלו שמרתיחים אותה בתה ולא במים), הסינים חושבים שאכילת ביצה ביום זה, יכולה לשפר את בריאות הגוף. ישנם אפילו הורים שסורגים שקיק קטן לביצה כדי שהילדים יוכלו לסחוב את הביצה בתור שרשרת, אבל המנהג הזה כבר לא כל כך פופולרי היום (מעניין למה 🙂 )

egg

בסתיו: 西瓜 (xīguā)
לפי הרפואה הסינית, אבטיח נחשב מאכל קר, לכן כשמתחיל להיות קר עם בוא הסתיו, זה יהיה לא בריא לאכול אבטיח. לכן היום של立秋 (lìqiū) – יום תחילת הסתיו – הוא היום האחרון בשנה שבו אנשים אוכלים אבטיח. אני בספק אם הייתי עומד בכלל הזה, אחרי הכל אני מאוד אוהב אבטיחים…

watermelon

ישנו מנהג נוסף לימי הסתיו הנקרא贴秋膘 (tiēqiūbiāo). הוא מחזיק מעמד לכל אורך הסתיו ומטרתו העיקרית היא שאנשים יעלו מספיק במשקל כהכנה לחורף הקרב ובא. המאכל המסורתי שנקרא 贴秋膘 (tiēqiūbiāo) מורכב משלושה מרכיבים עיקריים: בשר, בשר ועוד קצת בשר. זה זמן טוב לעלות במשקל מכיוון שיש לך סיבה לכך .

בחורף: 饺子 (jiǎozi)
כיסונים! הם נמצאים בכל מקום, אי אפשר להיפטר מהם במהלך החורף בצפון סין, לכן זה אך טבעי שאוכלים כיסונים כדי לחגוג את בוא החורף. בנוסף, כיסונים היו מותרות שנהגו לחגוג באמצעותם אירועים ופסטיבלים חשובים, היום זו מנה נפוצה אבל ההרגל עדיין נשמר (אולי בגלל שזה כל כך טעים).

dumplings

גם אם פספסתם את אחד הימים המבשרים את בוא העונה האהובה עליכם המלווה במאכל האהוב עליכם (נניח כיסונים), אל חשש – כל הזמן העונות מתחלפות ותמיד יהיו מאכלים טעימים לאכול.

מה דעתכם? האם גם אנחנו מיישמים חשיבה כזו בישראל ויש לנו מאכלים מיוחדים לעונות?