הרבה אנשים יכולים להסכים על כך שתרבויות המזרח ותרבויות המערב שונות זו מזו. אנחנו רוצים להציג כמה מההבדלים. התמונה הכחולה בצד שמאל מסמלת את המערב ואילו התמונה האדומה בצד ימין מייצגת את המזרח. נשמח לשמוע עד כמה אתם מסכימים עם ההבדלים האלו.

1. טיולים

במהלך הטיולים, הסינים תמיד מצלמים ואין להכחיש זאת. לעומת זאת, יש לי חבר שאף פעם לא מביא איתו את המצלמה כשהוא נוסע לסין וגם לא מצטלם שם (מצד שני, ההורים שלו מסין והוא ביקר שם כבר הרבה פעמים, לכן אולי זו לא דוגמא כל כך טובה). מה איתכם, האם אתם תמיד עם המצלמה ב”שלוף”, או שאתם לפעמים גם חווים את הרגע בעצמכם?

2. ארוחות ביום

סינים כמעט ולא אוכלים ארוחות קרות, רק לפעמים במהלך הקיץ כאשר חם מאוד, ייתכן וסינים יאכלו ארוחה קרה, וגם זה רק לארוחת הצהריים. ארוחת ערב היא מאוד משמעותית בתרבות הסינית והיא ארוחה מאוד ממלאת, לכן אי אפשר לאכול למנה העיקרית משהו קר. באשר לארוחת בוקר יש הרבה סוגים, אבל הם כולם חמים – לחמניות, אטריות וחלב סויה.

3. יופי

בסין, הבנות לא רוצות להשתזף במהלך הקיץ, לעיתים תוכלו לראות אותן מהלכות ברחוב תחת שמשיות או כובעים גדולים כדי לברוח מהשמש. חברה סינית טובה מספרת שפעם נהג מונית שאל אותה מדוע היא בלי מטריה, והיא ענתה לו שלא אכפת לה להשתזף, אז הוא אמר לה שהיא כנראה רווקה…
לנערה סינית זו מחמאה גדולה לומר שהעור שלה הוא בהיר מאוד.

4. גישה לגבי מזג האוויר

כנראה שבבייג’יניג יש לזיהום השפעה גדולה יותר מאשר לגשם. כולם מסתובבים עם מסכות אז לא באמת אפשר לראות את ההבעה על פניהם אבל כשיורד גשם אז כולם שמחים כי הוא מנקה קצת את האוויר.

5. חיי היום-יום של קשישים

יש לא מעט סבים שלמדו נהיגה רק כדי שיוכלו לקחת את הנכדים שלהם לבית הספר, סבים וסבתות ממש ישמחו לעזור ולקחת חלק משמעותי בגידול הנכדים. בדרך כלל, הורים צעירים שחייבים לעבוד ולא תמיד יש להם זמן ללוות את הילדים שלהם, בעיקר במהלך חופשות הקיץ והחורף. למזלם של אותם הורים צעירים, הסבים והסבתות יותר משמחים לקחת חלק בגידול הנכדים. קשישים שלא צריכים לדאוג לנכדים שלהם, לרוב יאמצו כלב ואכן רוב ההולכים עם הכלבים ברחובות הם קשישים.

6. מסיבות

התמונות למעלה מתארות את פיזור האנשים במסיבות טיפוסיות בבתי ספר תיכון.

כמו שרואים בתמונה, הסינים בהחלט יודעים לחגוג. כמובן שמסיבות של מבוגרים יהיו שונות ממסיבות של צעירים ונראה שישנה מגמה בסין לפיה הצעירים מעדיפים מסיבות בסגנון מערבי. יכול להיות שבעתיד ההבדלים יקטנו, אבל דבר אחד בטוח – סינים יעשו הכל כדי לא להיות לבד במסיבה, וזה כנראה גם לא הולך להשתנות.

7. עמידה בזמנים

מבחינת הסינים יש פשוט יותר מדי גורמים להתחשב בהם כדי להעריך הגעה למקום מסוים. בערים הגדולות כמו בייג’ינג, הפקקים כל כך עצומים בשעות העומס שלמעשה אף אחד לא יכול להעריך כמה זמן יקח לו להגיע ממקום למקום. יש אנשים שמעדיפים להקדים 5-10 דקות לטובת הנימוס, אך ישנם גם הרבה שמאמינים שהגעה באיחור של 5-15 דקות היא נסלחת.

8. מקלחת

רוב הסינים מתקלחים לאחר שהם חוזרים הביתה מהעבודה, לעיתים אפילו בתשע או עשר בערב. בין היתר, הסיבה לכך היא שבבית יותר נקי מאשר בחוץ ואז הם רוצים להיות נקיים לפני שהם נכנסים למיטה (זו אגב גם הסיבה לכך שסינים מחליפים נעליים כאשר הם חוזרים הביתה או מגיעים לבתים של אחרים).

קרדיט לתמונות:

https://www.taschen.com/pages/en/catalogue/graphic_design/all/04623/facts.yang_liu_east_meets_west.htm