סדר משפט דומה לעברית

לעיתים קרובות ניתן למצוא תרגום ישיר מעברית לסינית, מילה במילה, בצורה ממש טובה. זאת בגלל שבסינית משתמשים לרוב באותו סדר משפט “נושא + פועל + נשוא” כמו בעברית.

 

לשמות עצם אין מגדר

בעברית, ובהרבה שפות אחרות, כל נושא המגדר הוא מקור לבלבול. לא ברור למה “לחם” הוא זכר ו”שמש” היא נקבה. אבל לשמות עצם בסינית אין מגדר בכלל.

 

לשמות עצם אין צורת רבים

בעברית, וגם באנגלית, צריך לזכור את צורת הרבים, לעיתים על ידי הוספת “ים”, לעיתים על ידי הוספת “ות” ולעיתים על ידי שינוי המילה, כמו במילה “ספה” ו”ספות”. לעיתים אפילו אין צורת רבים או יחיד, כמו במילה “מים”. זה יכול מאוד לבלבל. בסינית – תשכחו מכל זה!

 

אין ידוע

תשכחו מ”ה” הידיעה, “חתול” ו”החתול” זה אותו דבר בסינית…

 

אין הטייה של הפועל

בעברית, הפועל משתנה בהתאם למבצע הפעולה, אני “אוכל”, היא “אוכלת”, הם “אוכלים”. בסינית לא משנה מי מבצע הפעולה, הפועל תמיד יישאר אותו הדבר.

 

אין זמנים

כאשר מורים סיניים מלמדים אנגלית, קצת קשה להם להסביר לתלמידים את נושא הזמנים, זאת מכיוון שבסינית אין זמנים. לרוב, ניתן לדעת על איזה זמן מדובר כי יוסיפו למשפט “אתמול”, “היום” או מילים אחרות. בעברית יש 3 זמנים, באנגלית יש 16. אפשר לחסוך הרבה זמן בנושא זה בלימודי הסינית.

 

יצירת מילים בעזרת ההיגיון

ככל שמתקדמים עם לימודי הסינית, רואים שהרבה מילים מורכבות מקומבינציה של מילים בסיסיות. לדוגמא, המשמעות של飞(fēi) היא “לעוף”, והמשמעות של机(jī) היא “מכונה”. רוצים לנחש מה משמעות המילה “飞机”?
ברור שמטוס 🙂

 

יצירת סימניות בעזרת ההיגיון

סימניות פיקטוגרפיות או שממחישות משמעות באמצעות הציור, עושות את הסימניות לקלות יותר לזכירה ממה שחשבתם. הסתכלו בתמונה הבאה:

סימניות סיניות וההיגיון שמאחוריהם

 

פיניין

יכול להיות שאתם עדיין חושבים שבלתי אפשרי ללמוד את הסימניות הסיניות, אבל לסינית יש גם פיניין. פיניין היא פונטית לחלוטין וניתן ללמוד אותה בצורה מהירה מאוד מכיוון שיש רק כ-400 הברות שונות בשפה הסינית, זאת בהשוואה לאלפי הברות בשפות מערביות.

 

טונים

מכיוון שעברית, וגם אנגלית, הן לא שפות טונאליות, אז קשה לשלוט בשפה שכזו. אבל, לרוב תוכלו להבין שיחה בין אנשים אחרים גם אם אתם לא יכולים להגות את הטונים בצורה מדויקת. כמובן שההקשר של השיחה עוזר מאוד.

 

האם אתם מרגישים עכשיו יותר בטוחים בעצמכם? אל תחכו יותר והתחילו ללמוד סינית. מקום טוב להתחיל בו הוא “פשוט סינית”.